45تکنیک خلاقیت

45 تکنیک خلاقیت


راه‌ها و روش‌های مختلفی برای ارتقاء سطح خلاقیت و توانایی حل خلاقانه مسائل وجود دارد. یکی از مهم‌ترین این روش‌ها استفاده از تکنیک‌های خلاقیت است.

1.تکنیک خلاقیت سبد نگارش فکری
برای یافتن ایده های خلاقانه و بکر از اجرای تکنیک های خلاقیت و ایده یابی باید تلاش گردد تا این جلسات به صورت مهیج و خلاقانه برگزار شود تا ذهن افراد از محدویت ها و قالب های ذهنی جدا گشته و راه حل های جدید و جالبی ارائه دهند.

2.تکـنیـک خـلاقـیت دلـفی
تکنیک دلفی یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌های حل مسئله می‌باشد که اساس آن پیش بینی توسط کارشناسان است.
فرآیند سنتی دلفی را که در پیش بینی سناریوها به کار می‌رود، می‌توان به همان روش طوفان فکری انفرادی، برای خلق راهکارهای مختلف، تعبیر کرد.

3.کشش مسئله
یکی از راههای به دست آوردن ایده های خلاق، این است که مسئله را بسط و گسترش دهید.
این کار موجب می شود تا شما بخش های بیشتری از مسئله و دیگر حقایق مربوط به آن را ببینید و بدین ترتیب با تسلط کافی بر تمامی جوانب مسئله ایده های بهتر و بیشتری ارائه دهید.
برای بسط یا گسترش دادن یک مسئله، سلسله ای از پرسش ها را مطرح کنید که با کلمه «چیست» تمام می شود.

4.بررسی مسئله با حواس پنجگانه
آیا می توانید از حواس پنجگانه خود (شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه و بینایی) برای رسیدن به ایده هایی درباره مسئله- تان و چگونگی حل آن، استفاده کنید؟
با طرح پرسشهای زیر درباره مسئله خود، بینش ها و راه حل های احتمالی را که به نظرتان می رسد را نام ببرید:
بازگشت به خورشید
همه چیزهای فیزیکی را می توان به معادل های انرژی آنها تبدیل کرد. با ردیابی منشا آن ها تا منابع طبیعی و در نهایت تا خورشید، به عنوان منبع همه انرژی ها، می توانیم رابطه بین اجزای یک مسئله را بهتر درک نماییم. این درک بهتر می تواند به راه حل های جالبی منتهی شود.
برای مثال می خواهیم موضوع کفش و دو نوع مواد مورد استفاده در ساخت کفش را با این تکنیک ردیابی کنیم.

5.تکنیک SIL
تکنیک SIL به وسيله هلموت اشليکسوپ از موسسه باتل فرانکفورت آلمان ابداع و طراحی شد.
حروف SIL یک سری واژه را در زبان آلمانی تشکیل می دهد که ترجمه آن به فارسی تقریبا چنین می شود: «انسجام متوالی اجزای مسئله».
این تکنیک برگرفته از طوفان فکری است که قوانین اولیه طوفان فکری در اجرای آن مصداق دارد.

6.آموزش تکنیک های خلاقیت (داستان نویسی)
تکنیک خلاقیت داستان نويسي بر روي تابلوي ديواري روش سازمان يافته مبتني بر طوفان فكري است. اين روش بي نهايت انعطاف پذير است و به راحتي مي توان آن را اصلاح كرد. در همه مراحل فرآيند حل مسئله به ويژه در خلق راه كارها و انتخاب از بين آنها مؤثر واقع مي شود.

7.کوله بار تجربه
کوله بار تجربه توسط IDEASCOPE کمبریج ماساچوست طراحی شد. در این روش حل کنندگان مسئله را در فضایی از تجربه قرار می دهند تا بهتر بتوانند مسئله را درک کنند و بنابراین راه حل های بیشتر و بهتری ارائه کنند. این تکنیک نوعی ترکیب تکنیک های ایفای نقش و طوفان فکری و بروز افکار است. کوله بار تجربه با شرکت کنندگان در مسئله سروکار دارد.

8.واژه تصادفی
در این تکنیک بین مسئله یا موضوع مورد نظر و یک واژه که به طورتصادفی از فرهنگ لغات به دست می آید (یا چیزهایی که در اطرافمان می بینیم) ارتباطی اجباری برقرار می کنیم. انتظار می رود هنگام تلاش برای برقراری چنین ارتباطی ایده ها و نظرات جدیدی راجع به موضوع به دست آوریم، اما اگرموفق نشویم می توانیم واژه تصادفی دیگری را امتحان کنیم.

9.تکنیک چرا...
تکنیک چرا دقیقا مثل چراهای مکرر دوران کودکی است که کودکان برای گسترش فهم خود از دنیای اطرافشان، با روحیه و ذهن کنجکاوانه و پرسشگرانه از والدین و اطرافیان خود می پرسند.
در بزرگسالی نیز باید یاد گرفته ها، روشها و فرایندهای تکراری خود را زیر سوال ببریم.
بدین ترتیب بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در اطرافمان به علت تکرار تبدیل به عادت شده، مورد واکاوی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و موجب ایده یابی، ایده پردازی و حل مسائل می شود.

10.نمودار ایشیکاوا ( اسـتخوان ماهی)
نمودار استخوان ماهی یا ایشیکاوا، روشی بسیار سودمند برای شناسایی و حل مسائل از طریق ایده پردازی است. این تکنیک توسط پروفسور کائورو ایشیکاوا از دانشگاه توکیو در سال 1960 با هدف قاعده مند کردن پروسه کنترل کیفیت طراحی شد.

11.درنگ خلاق
یکی از دشوارترین مراحل خلاقیت، زمانی است که احساس می کنیم لزومی برای توقف نیست، ولی باید توقف کنیم.
در این تکنیک درست وقتی که سرتان درد نمی کند باید به سرتان دستمال ببندید. به عبارتی دیگر در حالیکه که مشکلی را حس نمی کنید، به تفکر و بررسی پرداخته و به وسیله درنگ خلاق سعی می کنید مسئله یا مشکلی را کشف کنید.
سناریو نویسی یعنی تجزیه و تحلیل اطلاعات، فکر کردن و نوشتن درباره سناریوها و بحث درباره آینده بالقوه شرکت (یا فرد).
بخش مهمی از این تمرین با شناسایی مسائل و فرصتهایی که ممکن است از هر سناریوی رویایی منتج شوند آغاز می گردد و با یافتن راه حل و یا بهره برداری از فرصتهای به دست آمده، ادامه می یابد.

12.جستجوی فرصت
جست و جوی فعالانه برای فرصت ها می تواند به کشف موقعیت های جدید و کاربردهای جدید دانش امروزی منجر شود. مجبور نیستید خودتان را به منابع سنتی محدود کنید.

13.بازگشت به مشتری
می توان با روی برگرداندن از مسائل مربوط به تولید و تمرکز بر مسائل مربوط به بازاریابی، رابطه فعالیت های خود و مشتریان را به لحاظ محصول، قیمت، تبلیغ، توزیع و بازار هدف، مورد بررسی قرار داد و با استفاده از این موضوعات، راه حل های ممکن را طراحی و تدوین کرد.

14.تعریف مجدد مسئله
مسئله را تا آنجایی که می توانید به روشهای متعدد، تعریف کنید. شاید این کار به شما کمک کند که مسئله را از زاویه ای دیگر ببینید.

15.تغییر ترتیب
انگیزه برای تغییر ترتیب یک خصوصیت ذاتی است و از خود سوال کردن ممکن است به ما کمک کند تا تصورات ما به زمینه های مرتبط بیشتر از سابق سیر کند. بنابراین گاهی لازم است جای علت و معلول و یا ترتیب الگوهای موجود تغییر کند تا ایده های نو ظهور کنند.

16.تکنیک گروه اسمی (NGT)
تکنیک گروه اسمی (NGT) فرآیند گروهی کوچک سازمان یافته ای برای خلق ایده ها است. معضل بسیاری از جلسات ایده یابی، نفوذ و تحمیل نظرات و عقاید شخصی و یا اشخاص خاص در ایده های دیگران و تصمیم گیری ها و روند جلسه است.

17.تعدیل کردن
تعدیل به معنی کمی تغییر در جهت راحتی یا زیبایی بیشتر است. جستجو و شناسایی تمام مشابهات موضوع یا مسئله، می تواند ایده های خلاقانه و جالبی به شما دهد. گاهی یک تغییر کوچک نتایج شگرفی را به بار می آورد.

18.حذف کردن
«چه چیزی را می‌توان از شی و یا مسئله حذف کرد؟» این یکی از سؤالهای مؤثر در بروز خلاقیت است.
بسیار افرادی بودند که با جواب دادن به این سؤال به ایده های خلاق دست یافتند. به عنوان مثال حذف سیستم میکروفن سبب ساخت میکروفن‌های یقه‌ای و حذف سیم تلفن موجب ساخت گوشی‌های تلفن همراه شد .

19.ناپلئون
وانمود کنید که شما شخص مشهوری هستید و سعی کنید مسئله را از دید آن شخص حل کنید. این شخصیت مفروض شما، ممکن است چشم اندازهای جدیدی را نسبت به مسئله به شما بدهد.
برای مثال از خود بپرسید اگر ناپلئون یا نیوتن با این مسئله روبه رو می شد، چه می کرد؟

20.طوفان فکری میتسوبیشی
کنیک های خلاقیت به عنوان ابزاری جهت رشد خلاقیت و افزایش توان حل خلاق مسئله، کمک شایانی به توان فرد در تمام مراحل خلاقیت و فرآیند حل خلاق مسئله می نماید.
این تکنیک ها با افزایش قوه عقلانی و ادراکی و شهودی افراد، این توانایی را در آنها ایجاد می کنند،

21.جایگزینی
«چه چیزی را میتوان جانشین چیز دیگر نمود؟ »
این یک سؤال طلایی است که در طول تاریخ به انسانهای خلاق و مبتکر کمک شایانی نموده تا ایده های بکر و تازه ای بدهند. این تغییر به اشیاء محدود نمی شود بلکه با این نوع سؤال ها می توان مکان ها، اشخاص، عواطف و حتی ایده ها را انتقال و جایگزین کرد.
برای نمومه دکتر موار به جای خلاء لامپ های گاز تنگستن، آرگون را مصرف کرد که در نهایت منجر به تولید لامپ مهتابی شد.

22.ترکیب کردن
غالب ایده ها از طریق ترکیب ایده ها به دست می آیند تا آن حد که عده ای معتقدند ترکیب به عنوان اساس خلاقیت تلقی می گردد.
برای هدایت ذهن به این مسیر می توانیم از خود سؤالات خلاقانه بپرسیم:
چه ایده هایی را می توان ترکیب کرد؟

23.به تصویر کشیدن مسئله
یکی از راههایی که اطمینان پیدا می کنید که مسأله واقعی را به درستی شناخته اید یا نه، به تصویر کشیدن مسأله است.
از آنجایی که خلاقیت تا حد زیادی یک کارکرد قسمت راست مغز است (در مورد چپ دست ها بر عکس) و این قسمت گرایش بصری بیشتری نسبت به قسمت چپ مغز دارد به نظر می رسد کشیدن تصاویر از مسأله به فرآیند خلاق کمک کرده و باعث خلق ایده های نو شود.

24.نگارش فکری
نگارش فکری یکی از تکنیک هایی است که در مؤسسه Battele فرانکفورت آلمان طراحی و استفاده گردید. این تکنیک شکلی از طوفان فکری است که اصول و قوانین اولیه طوفان فکری در مورد آن مصداق دارد، به عبارتی دیگر چهار قانون:
نام بردن کاربردهای احتمالی
نام بردن استفاده های احتمالی یک موضوع به یافتن راه حل ها برای دسته کاملی از مسایل کمک میکند.
البته مسأله اصلی، یافتن کاربردهای جدید برای یک محصول است. تفکر و سعی برای یافتن استفاده تازه درباره موضوع مورد نظر، تصور فرد را برای انعطاف و شکستن قالب های ذهنی و دیدن موضوع از زوایای مختلف تحریک می کند.
برای مثال جوش شیرین فقط برای آشپزی استفاده نمیشود، بلکه یک ماده سردساز، بوگیر، شوینده و سفید کننده دندان است.

25.قیاس کردن
قیاس کردن مقایسه بین دو چیز است که در اصل غیر مشابه اند ولی با این عمل نشان می دهیم که شباهتی بین آنها وجود دارد.
از قیاس کردن به عنوان ابزاری جهت شناسایی و درک مسایل و همچنین خلق ایده ها و راه حل ها ی مختلف استفاده می گردد که این کار باعث چشم ا ندازهای جدید می شود.

26.وضعیت آرمانی
یک وضعیت آرمانی و ایده آل برای خود و یا سازمان خود خلق و تصور کنید، سپس وضع موجود را با آن مقایسه کنید و دقت کنید چه اختلاف هایی وجود دارد؟ چرا این اختلاف ها وجود دارد؟

27.تکنیک CSM
روش CSM در سال 1925 توسط سی. سی کرافورد، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، ابداع گردید. نام این تکنیک برگرفته شده از حروف اول کلمات Crawford Slip Method به معنای (روش تکه کاغذ کرافورد) می باشد.

28.تکنیک P.M.I
نام این تکنیک برگرفته از حروف اول کلمات plus (افزون)، minus (کاستن) و intersting (جالب) است و باعث می شود که تفکر شخص از قالب های ذهنی محدود نسبت به موضوع و مسئله فراتر رفته و دید همه جانبه ای نسبت به مسئله پیدا کند.

29. برشمردن ویژگی ها و صفات
کلیه صفات و ویژگی های مسئله یا شیء مورد نظر را لیست کنید.
نمونه هایی از ویژگی ها عبارتند از: ویژگی های فیزیکی (رنگ، اندازه، و...)، اجتماعی (هنجارها، ارتباطات و..)، روانشناختی (ادراک، انگیزه و ..)، هزینه، کارکرد و ... سپس به طور منظم و مجزا هریک از صفات یا گروهی از آنها را تجزیه و تحلیل کنید و سعی کنید به هر چند روش ممکن آنها را تغییر، ارتقاء و بهبود بخشید. ویژگی های بدست آمده را مرور کنید تا به بهترین راه حل برسید.

30. تحلیل راه حل های گذشته
گزارش های فنی، گزارش های تخصصی و کتاب هایی که داستانهای مربوط به اینکه دیگران چگونه مسائل خود را حل کرده اند را نقل می کند، در تشخیص راه حل های ممکن برای یک مسئله، قابل به کارگیری هستند.
حتی اگر روشی که به وسیله آن مسئله در گذشته حل شده، دقیقا با شرایط شما سازگار نباشد، می توانید از آن روش مطابق با تجربه خودتان بهره بگیرید.

 31.چه می شود اگر....
از خودتان بپرسید «اگر فلان کار انجام شود چه می شود؟ چه پیامدهایی خواهد داشت؟» چه اقداماتی می بایست انجام داد؟
این تکنیک می تواند ابزار قدرتمندی برای مدیریت و برنامه ریزی راهبردی، حل مسائل پیچیده یا ساده، پیش بینی سناریو باشد.
حدود 80 درصد آموزش فضانوردان به موقعیت های «چه می شود اگر... » پاسخ می دهد.

 32.آموزش تکنیک های خلاقیت (تکنیک NHK)
NHK " یکی از تکنیک های خلاقیت ژاپنی است که هیروشی تاکاشی بعد از سالها آموزش مدیران تولید برنامه تلویزیونی در شرکت پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی ژاپن "NHK" ، این تکنیک را طراحی کرد.

33. تجسم
تجسم یک مسئله و راه حل های بالقوه آن بینش های جدیدی را بر می انگیزد که می تواند به راه حل های خلاقانه بینجامد. چشم هایتان را ببندید و مسئله را در ذهنتان مجسم کنید. چه می بینید؟ حیطه نگاهتان را روی مسئله گسترش دهید، جزئیات بیشتری را جست و جو کنید.
نگاه های شما چه چیزی را مطرح می کند؟

34. آموزش تکنیک های خلاقیت (تکنیک TKJ)
Tkj یک تکنیک خلاقیت حل مسئله ژاپنی است که به صورت گروهی انجام می گیرد.
این تکنیک در سال 1964 توسط «جیرو کاواکیتا» که در آن زمان استاد رشته انسان شناسی در موسسه فن آوری توکیو  بود ابداع گردید، این تکنیک کاملاً  بصری است و به برقراری ارتباط بین مفاهیم کلامی و نمایش های بصری کمک می کند.    
 
35.نگاه تازه
ازبیرون سازمان کسی را بیاورید که چیزی درباره مسئله نمی داند، مانند کسی از زمینه کاری متفاوت یا مشاوری که در زمینه خلاقیت کارشناس است ولی تخصصی در رشته کاری خاص شما ندارد، چنین اشخاصی ممکن است مسئله را از دید تازه ای بنگرند وایده های جدیدی را ارائه دهند.

 36.سکوت خلاق
چنانچه مسئله ای در شرکت ذهن شما را مشغول کرده است و مانع از تفکر و به دست آوردن راه حل برای آن می شود به مکان خلوت و ساکتی که به شما آرامش می دهد بروید و مدتی را در سکوت کامل به سر ببرید.
مسئله وجزئیات آن را از ذهن خود خارج کرده و به موضوعات آرام بخش مثل خداوند تعمق کنید، زمانی که آرام شدید آنگاه خواهید دید که بینش های درونی اساسی که در ضمیر نیمه آگاهتان وجود دارد فعال شده و به ایده های جالبی خواهید رسید.

 37.قیاسهای شخصی
سعی کنید خودتان را به جای شی یا مسئله مجسم کنید، از طریق ایفای نقش، طوریکه واقعا خود را درگیر مسئله و تمامی جوانب آن کنید دقت کنید. ببینید تا چه حد روی خلاقیت شما تأثیر می گذارد؟ چه راه حل هایی به ذهنتان خطور می کند؟
 آشنایی با تکنیک 5W+1H و روش استفاده آن برای ایده یابی توسط کارکنان
تکنیک 5W+1H اولین بار توسط ژاپنی ها در کارخانه تویوتا به کار گرفته شد. شش سوال این تکنیک برای شناسایی فرصت های بهبود در حوزه کاری کارکنان به آنها کمک شایانی می کند. با بهره گیری از این تکنیک از طریق کند و کاو و دقت در ابعاد مختلف انجام کی کار که شامل چرایی، زمان، مکان، مسئول و چگونگی انجام آن است، فرصت های بهبود در انجام کار شناسایی می شود.
 
38.آموزش تکنیک های خلاقیت (طوفان فکری)
طوفان فكري موثرترين و احتمالاً متداولترين فرايند گروهي است كه بيش از 60 سال پيش توسط الكس اسبورن طراحي شد.
اين فرايند معمولا با نرمش فكري آغاز شده و سپس اعضاي گروه درباره مسئله فكر كرده و راه حل هاي گوناگون را به صورت في البداهه و شفاهی مطرح می كنند. هر چه ايده ها خلاقانه و بيشتر باشند بهتر است.

39.آموزش تکنیک های خلاقیت (شکوفه نیلوفر آبی)
این تکنیک مانند اغلب تکنیک های ژاپنی، از طوفان فکری نشأت گرفته ولی دارای تفاوتهایی با آن می باشند. ژاپنی های گروه گرا معمولاً تکنیک هایشان را اغلب در یک جلسه به نام دایره خلاقیت به شیوه ای خلاق و با همکاری یکدیگر به کار می برند،

 40.دفترچه یادداشت ایده ها
انسان همواره دارای ایده و فکر است. ایده ها و افکار به هنگام دوش گرفتن، به هنگام خواب، رانندگی و ... به سراغ شما می آیند. همیشه یک دفترچه یادداشت کوچک در دسترس داشته باشید، بعداً می توانید یادداشتهای خود را بررسی کنید. هنگامی که فکر یا اندیشه ای به ذهن شما می رسد، اگر آن را یادداشت نکنید و از خاطرتان برود ممکن است برای همیشه آنرا فراموش کنید.

 41.موعد مقرر
از آنجائی که بسیاری از افراد خلاق اگر تحت فشار باشند بهتر کار می کنند تعیین ضرب الاجل (مهلت مقرر) برای خلق راه کارهای مختلف و برانگیختن کار خلاق بی نهایت موثر است. تعیین مهلت، فشار و فعالیت نیمکره راست مغز را افزایش می دهد.

42.گوش دادن به موسیقی
گوش دادن به موسیقی آرام و ملایم، روش خوبی برای رها کردن ضمیر نیمه آگاهتان است. موسیقی در سمت راست مغز شنیده می شود، یعنی سمتی که بیشتر ادراکی و شهودی است ( در مورد چپ دستها قضیه برعکس است) موسیقی همچنین معمولاً باعث می شود سمت تحلیلی مغز به خواب رود و سمت ادراکی مغز فعال تر شود.

43.خواب و رویا
درست قبل از خوابیدن، معقولانه، خیلی سخت، با انرژی و مستمر و طولانی درباره مسئله فکر کنید، سپس مسئله را از ذهنتان خارج کرده و به خواب بروید، در این هنگام ضمیر نیمه آگاهتان به کار خود ادامه داده و به حل مسئله می پردازد، هنگامی که از خواب بیدار می شوید با شگفتی متوجه می شوید راه کارهای جالب به ذهنتان رسیده است.
« توماس ادیسون » اغلب از دوره های کوتاه خواب برای پرورش ایده هایش استفاده می کرد.
« فردریک اگوست کلکول » نیز مفهوم مولکول بنزن را در حالت خواب کشف کرد.

44.منابع ایده
برای اینکه به ایده های جدید و جالب برسید، فهرستی از منابع احتمالی برای خودتان تهیه کنید.
برای این کار مکان های جدید را جست و جو کنید که بتوانند به شما ایده بدهند خودتان را به منابع آشنا محدود نسازید. برای مثال می توانید از دایرة المعارف، کتابهای داستان علمی، مجله ها، کاتولوگ ها، فیلم های سینمائی، سمینارها، گالريهاي هنر، پارک های تفریحی و... شروع کنید.

45.قفسه بندی خرده ایده ها
ایده هایی که به ذهنتان می رسد را داخل کارت های کوچک 5*3 یادداشت کنید، چند واحد قفسه کوچک دارای شیار برای نگهداری کارتها درست کنید، از یک وسیله برای چسباندن کارتها به تابلو کمک بگیرید.
خرده ایده ها ممکن است جرقه های ناگهانی ذهن، یادداشتهای حاصل از مکالمات، مطالعات، واژه ها یا عبارات جدید و... باشند.

تماس با کرگدن